Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym Miejsce internowania bł. Stefana Wyszyńskiego

Ogrodzenie
19/07/2023 16:27

Cały zespół klasztorny ogrodzony jest pełnym murem kamienno-ceglanym założonym na planie nieregularnego czworoboku zbliżonego do prostokąta. Ta część muru od strony klasztoru i ogrodu podzielona jest wnękami arkadowymi zamkniętymi łukiem odcinkowym. W północno-wschodnim murze, na osi głównej alei ogrodu ozdobnego, fragment ogrodzenia tworzy głęboki wąski uskok sprawiający wrażenie wnęki pierwotnie służącej zapewne do ekspozycji jakiejś kapliczki lub rzeźby. Obecnie przed wnęką wykonana jest kamienna grota z figurą Matki Boskiej. Część północno-wschodnia parkanu jest równoległa do części południowo zachodniej i frontowego skrzydła krużgankowego. Od strony północno-zachodniej mur ogrodzenia przebiega po linii nieco ukośnej względem pozostałych granic. Fragment ogrodzenia biegnący wzdłuż granicy południowo-wschodniej oraz północno-wschodniej do głębokiej wnęki w murze, zbudowany został z kamieni otoczaków i cegły oraz otynkowany (zachowały się resztki tynku). Możliwe iż jest to najstarsza część wykonana w 1670 r.

W dalszej części muru północno-wschodniego przeważa kamień. Następny fragment ogrodzenia na granicy północno-zachodniej wykonany jest z kamieni otoczaków do wysokości około metra, a następnie nadbudowany z cegły – taka zmiana techniki budowlanej świadczy o następnym etapie rozbudowy ogrodzenia (prawdopodobnie jest to rok 1717). Taki sam mur wykonany jest przy narożniku północnym i w pobliżu powojennego budynku gospodarczego. Pomiędzy tymi fragmentami ogrodzenie wymurowane jest w taki sposób jak w pierwszym opisywanym skrzydle wzdłuż drogi. Pozostała część muru w okolicach podwórza gospodarczego wymurowana jest z cegły – przypuszczalnie ten fragment powstał w latach remontów założenia tj. w latach 1864-65. Całe ogrodzenie pokryte jest dachówką ceramiczną esówką.

 

 

Opracowanie:
Ks. Wojciech Sokołowski MIC - Kustosz Sanktuarium

AKTUALNOŚCI / NEWS / NACHRICHTEN

Slider

Drodzy Pielgrzymi zapraszamy Was do fotorelacji z życia Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Znajdziecie tutaj relacje z najważniejszych wydarzeń.

 

czytaj

Zapraszamy na prezentację stoczkowskich organów. Koncerty muzyki organowej odbywają się w każdą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11:30. Na organach gra Marcin Mackiewicz

Zapraszamy 
na prezentację 
stoczkowskich organów
Koncerty muzyki organowej
odbywają się w każdą niedzielę
po Mszy Świętej o godz. 11:30
Na organach gra Marcin Mackiewicz

czytaj

Czcigodny Sługa Boży kardynała Stefan Wyszyński(1901 – 1981) urodził się w Zuzeli, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Z domu rodzinnego wyniósł głęboką wiarę w Boga i gorącą miłość do Matki Najświętszej.

czytaj

Ukoronowanie maryjnego obrazu to potwierdzenie kultu, którym jest otaczany przez wiernych. Wyraża cześć, miłość i wdzięczność wobec Boga za Jego decyzję o powstaniu sanktuarium i Maryi za Jej macierzyńska troskę nad przybywającymi do niej pielgrzymami.


czytaj

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym położone w Archidiecezji Warmińskiej, początkami swymi sięga średniowiecza, prawdopodobnie czasów założenia wsi Stoczek przez bpa warmińskiego Hermana z Pragi w 1349 roku.

czytaj