Schody
19/07/2023 16:04

W miejscu pierwotnych XVIII-wiecznych schodów w skrzydle południowo-wschodnim wykonano prawdopodobnie w 1865 roku lub na początku XX wieku nowe dwubiegowe, schody o profilowanych krawędziach stopni, z drewnianą balustradą tralkową i słupkiem na planie kwadratu zwieńczonym kulą zaprojektowane przez Jestera w 1862 roku. Drugie analogiczne schody w przeciwległym skrzydle klasztoru wykonano podczas przebudowy w 1909 r. W narożniku zachodnim klatki schodowej w skrzydle południowo-wschodnim, znajduje się obudowany schodami, dwukondygnacyjny przyścienny zegar szafkowy z roku 1766, prawdopodobnie najstarszy tego rodzaju zabytek na Warmii. Wykonany jest na planie prostokąta, gzymsami podzielony na kondygnacje . Posiada wyodrębniony cokół i zwieńczenie, w którym, w centralnie umieszczonym obramowanym otworze umieszczona jest tarcza zegarowa. Drewniana obudowa zegara ujęta jest po bokach na całej wysokości w pilastry i szczelnie wypełniona płaskorzeźbionym ornamentem roślinnym. Tarcza zegara jest kwadratowa, osadzona w otworze z górną krawędzią wyciętą trójbocznie. Na tarczy w części centralnej i w polu nad nią, namalowane są figuralne sceny: Modlitwa w Ogrójcu i postać niosąca krzyż.