Cela Więzienna bł. Stefana Wyszyńskiego
19/07/2023 16:14

(pomieszczenie I)

W skrzydle północno-wschodnim, na I piętrze znajduje się cela Prymasa, w której przetrzymywany był kardynał Stefan Wyszyński w miesiącach internowania od 12 października 1953 roku  do 6 października 1954 roku. Są to dwa pomieszczenia o surowym wystroju architektonicznym z podłogą z szerokich desek oraz oknach umieszczonych w głębokich prostokątnych wnękach. W pokojach częściowo odtworzono wyposażenie z czasów pobytu Prymasa: biurko, krzesło, stół z ołtarzykiem, klęcznik, łóżko. Część z tych przedmiotów to właśnie oryginalne wyposażenie ówczesnej celi Prymasa. Na ścianie pracowni obok orzechowego biurka przy którym pracowała kardynał Wyszyński widoczny jest tekst porządku dziennego, trybu życia w Stoczku oraz treść Aktu Osobistego Oddania się Matce Najświętszej, którego dokonał 8 grudnia 1953 roku. Pracownia łączy się z sypialnią.

(pomieszczenie II)

W sypialni Prymasa zachowało się stare drewniane łóżko, pokryte ciemną kapą, nocna szafka, żelazna umywalka z miednicą oraz dzban na wodę. Nad łóżkiem wisi obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W rogu przy piecu kaflowym stare krzesło, na którym siadywał uwięziony ksiądz Prymas.

Zarówno w sypialni, jak i w pracowni umieszczono również tablicę zawierające cytaty z „Zapisków więziennych” księdza kardynała, ukazujące Jego bezgraniczne zawierzenie Matce Bożej i napawające refleksją nad ceną, jaką trzeba czasem zapłacić za wierność Chrystusowi.

(kaplica)

W więziennej kaplicy zobaczyć można komżę oraz piuskę księdza Prymasa, Jego modlitewnik, paramenty ołtarzowe oraz owalny obraz z wizerunkiem Świętej Rodziny przed którym spędzał długie godziny pogrążony w modlitwie, by przez ręce Maryi oddać się w całkowitą niewolę Chrystusowi Panu.

Ks. Wojciech Sokołowski MIC - Kustosz Sanktuarium