Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym Miejsce internowania bł. Stefana Wyszyńskiego

Prezbiterium
19/07/2023 15:58

Prezbiterium choć wybudowane w 1712 roku ozdobione jest polichromią wykonaną w 1987 roku. Znajduje się w nim ołtarz główny, który wykonano w 1713 roku, dwukondygnacyjna trzy osiowa konstrukcja ze zwieńczeniem jest bogato zdobiona polichromią oraz płatkami złota.

Jej serce stanowi obraz łaskami słynący. Został on sprowadzony w 1640 roku przez biskupa Mikołaja Szyszkowskiego z Rzymu z bazyliki Santa Maria Maggiore i przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Jest to swobodna kopia obrazu Salus Populi Romani(Ocalenie Ludu Rzymskiego).

W 1983 roku św. Jan Pawła II koronował łaskami słynący Wizerunek Maryi. Jest to jedyny obraz Matki Bożej na Warmii, Mazurach i Powiślu osobiście koronowany przez Papieża Polaka. Historycy sztuki oceniają stoczkowski obraz jako nieprzeciętnej wartości artystycznej.

Namalowany na płótnie ma wymiary 230 x 166 cm. Przedstawia całą postać Matki Bożej zwróconą frontalnie w kierunku patrzących. U stóp Maryi widzimy półksiężyc, a w tle od dołu mgliste, zaś wyżej złociste obłoki. Obiema rękoma podtrzymuje dzieciątko.Postaci są wielkości nieco większej niż naturalna. Oblicze Maryi pełne pokoju i godności wyraża dobroć Jej serca i gotowość niesienia pomocy. Dziecię Jezus trzyma w lewej ręce księgę Pisma Świętego, a prawą unosi w geście błogosławieństwa. Palce prawej dłoni Maryi przybierają charakterystyczny układ. Symbolika trzech złączonych palców wyraża wiarę w Trójcę Świętą, zaś dwa pozostałe oznaczają unię hipostatyczną dwóch natur Chrystusa, Jego bóstwo i człowieczeństwo. Taki sam układ palców prawej dłoni ma Dzieciątko. Wzrok Maryi i Jej syna zwrócony jest w stronę patrzących na Nich ludzi. Treść obrazu nawiązuje do typu ikonograficznego hodigitria, co oznacza wskazująca drogę. Wymowa obrazów tego typu jest wyraźnie czytelna. Maryja jakby mówiła do patrzących, oto Ten, który powiedział o sobie: jestem drogą, prawdą i życiem, Jego słuchajcie, patrzcie na Niego, nie na mnie, On jest celem Waszego życia.

W 1687 roku z inicjatywy biskupa Michał Radziejowskiego, bratanka króla Jana III Sobieskiego, jako wotum wdzięczności za zwycięstwo pod Wiedniem, obraz Zwycięskiej Matki Pokoju udekorowano srebrną suknią wykonaną w barokowym stylu, skomponowaną z dużych stylizowanych kwiatów słonecznika, piwonii i żonkili. Na sukience dzieciątka motywy kwiatów są drobne na ulistnionych gałązkach. Głowa Matki Bożej otoczona kolistym nimbem z gwiazdami, zaś dzieciątka promienistą aureolą. Ozdobną szatę dla obrazu wykonano z 80 darów wotywnych. To również znak szczególnej czci obrazu Matki Bożej Pokoju i otrzymywanych łask za przyczyną Matki Pokoju. Pomimo politycznych niepokojów klęsk żywiołowych, wojennych zawieruch i rozbiorów obraz łaskami słynący zachował swą świetność wraz ze zdobiącymi go wotami.

Jednak rok 2012 zapisał w historii stoczkowskiego sanktuarium kolejną czarną kartę. W nocy z 27 na 28 sierpnia po uroczystościach odpustowych skradziono z obrazu srebrną szatę wraz z berłem.

Dzięki ofiarności dobrodziejów, a także zbiórkom przeprowadzonym w zaprzyjaźnionych parafiach w rok po kradzieży odbyło się uroczyste odsłonięcie obrazu Matki Bożej Pokoju przyozdobionego w nowa szatę wotywną, bursztynowy różaniec Prymasa Tysiąclecia i korony papieskie.

Opracowanie:
Ks. Wojciech Sokołowski MIC - Kustosz Sanktuarium

Slider

Zapraszamy na prezentację stoczkowskich organów. Koncerty muzyki organowej odbywają się w każdą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11:30. Na organach gra Marcin Mackiewicz

Zapraszamy 
na prezentację 
stoczkowskich organów
Koncerty muzyki organowej
odbywają się w każdą niedzielę
po Mszy Świętej o godz. 11:30
Na organach gra Marcin Mackiewicz

czytaj

Czcigodny Sługa Boży kardynała Stefan Wyszyński(1901 – 1981) urodził się w Zuzeli, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Z domu rodzinnego wyniósł głęboką wiarę w Boga i gorącą miłość do Matki Najświętszej.

czytaj

Ukoronowanie maryjnego obrazu to potwierdzenie kultu, którym jest otaczany przez wiernych. Wyraża cześć, miłość i wdzięczność wobec Boga za Jego decyzję o powstaniu sanktuarium i Maryi za Jej macierzyńska troskę nad przybywającymi do niej pielgrzymami.


czytaj

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym położone w Archidiecezji Warmińskiej, początkami swymi sięga średniowiecza, prawdopodobnie czasów założenia wsi Stoczek przez bpa warmińskiego Hermana z Pragi w 1349 roku.

czytaj