Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym Miejsce internowania bł. Stefana Wyszyńskiego

Refektarz
19/07/2023 16:06

W stoczkowskim klasztorze na szczególną uwagę zasługuje refektarz, zakonna jadalnia, w którym znajdowała się polichromia przedstawiająca sceny z życia św. Franciszka z Asyżu, dzisiaj już niezachowana.

Nowa polichromia została wykonana w 1913 roku przez Franciszka Buscha. Polichromia ta ma format owalny i przedstawia na tle rozległego górzystego krajobrazu trzy postacie: Jezusa i dwóch uczniów podczas spożywania wieczerzy w Emaus.

Centralnej scenie towarzyszą w narożnikach święci patronowie w szarych medalionach z łacińskimi podpisami. Matka Boża w scenie Nawiedzenia jako Patronka Świątyni Pokoju, św. Franciszek w scenie stygmatyzacji jako patron konwentu stoczkowskiego, św. Andrzej Apostoł jako patron Warmii, oraz św. Wojciech jako patrona Prus.

W refektarzu klasztornym znajdują się dużej wielkości repliki trzech stacje drogi krzyżowej z napisami łacińskimi. Stacje drogi krzyżowej w refektarzu wykonał Krzysztof Perwanger, ten sam rzeźbiarz, który wykonał 14 stacji drogi krzyżowej w krużgankach.

Na ścianach w refektarzu możemy zauważyć jeszcze współczesne obrazy: św. Stanisława Papczyńskiego-założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, bł. O. Jerzego Matulewicza-odnowiciela Zgromadzenia, Sługi Bożego O.Kazimierza Wyszyńskiego -marianina, wielkiego czciciela Maryi Niepokalanej i założyciela pierwszego mariańskiego klasztoru w Balsamao w Portugalii i obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus.

Pomieszczenie, które obecnie jest refektarzem dawniej było także miejscem uroczystych spotkań z biskupami, a może też pełniło funkcję kapitularza.

Opracowanie:
Ks. Wojciech Sokołowski MIC - Kustosz Sanktuarium

 

Slider

Zapraszamy na prezentację stoczkowskich organów. Koncerty muzyki organowej odbywają się w każdą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11:30. Na organach gra Marcin Mackiewicz

Zapraszamy 
na prezentację 
stoczkowskich organów
Koncerty muzyki organowej
odbywają się w każdą niedzielę
po Mszy Świętej o godz. 11:30
Na organach gra Marcin Mackiewicz

czytaj

Czcigodny Sługa Boży kardynała Stefan Wyszyński(1901 – 1981) urodził się w Zuzeli, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Z domu rodzinnego wyniósł głęboką wiarę w Boga i gorącą miłość do Matki Najświętszej.

czytaj

Ukoronowanie maryjnego obrazu to potwierdzenie kultu, którym jest otaczany przez wiernych. Wyraża cześć, miłość i wdzięczność wobec Boga za Jego decyzję o powstaniu sanktuarium i Maryi za Jej macierzyńska troskę nad przybywającymi do niej pielgrzymami.


czytaj

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym położone w Archidiecezji Warmińskiej, początkami swymi sięga średniowiecza, prawdopodobnie czasów założenia wsi Stoczek przez bpa warmińskiego Hermana z Pragi w 1349 roku.

czytaj