Obchody 71. rocznicy uwięzienia bł. Stefana Wyszyńskiego

Zaproszenie na obchody 71. rocznicy uwięzienia

bł. Stefana Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym

w dniu 11 października 2024 roku

Księża Marianie posługujący w Stoczku Klasztornym serdecznie zapraszają na obchody 71. rocznicy uwięzienia bł. Stefana Wyszyńskiego w dniu 11 października 2024 r.

Uroczystej Mszy Świętej o godz. 1700 będzie przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Wojciech Sokołowski MIC. Tego dnia przypada również 3. rocznica wprowadzenia relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego do sanktuarium.

Tegoroczne obchody rocznicy uwięzienia bł. Stefana Wyszyńskiego odbędą się w ramach III Dni Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego, które zostały zorganizowane przez Sanktuarium w Stoczku Klasztornym i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas  Christiana” w dniach 11 i 12 października 2024 r.

Ks. Wojciech Sokołowski MIC
Kustosz Sanktuarium
Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornym

Obchody 71. rocznicy uwięzienia
bł. Stefana Wyszyńskiego
w Stoczku Klasztornym

w dniu 11 października 2024 roku

PROGRAM OBCHODÓW

1630  Nabożeństwo Różańcowe

Rozważania prowadzą uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Runowie

1700  Msza Święta z okolicznościową homilią

Liturgię Słowa przygotują uczniowie ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im.        Stefana Wyszyńskiego w Smolajnach Muzyczną oprawę Mszy Świętej uświetni występ Elżbiety Karmelity - Wojciechowskiej (skrzypce i altówka) i Marcina Mackiewicza (organy). Po Mszy Świętej koncert muzyki organowej i złożenie kwiatów w celi więziennej przez uczestników III Dni Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego

1830 - Poczęstunek dla wszystkich

III Dni Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego
w 71. rocznicę uwięzienia bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego

Stoczek Klasztorny 11 – 12.10.2024 r.

Piątek 11.10.2024 r.

• godz. 1300

Obiad

• godz. 1400

Wernisaż wystawy poświęconej ks. abp. Antoniemu Baraniakowi oraz relacjom między Prymasem Wyszyńskim, a ks. abp. Baraniakiem. Wprowadzenie – p. Marcin Sułek dyrektor Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie. Rok 2024 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem ks. abp. Antoniego Baraniaka.

Następnie ks. prof. dr hab. Andrzej Kopiczko wygłosi prelekcję z pokazem multimedialnym (ok. 15 min.) nt. „Arcybiskup Antoni Baraniak (1904 – 1977) – Przyjaciel Warmii w trudnych czasach”.

• godz. 1430

Przerwa kawowa

• godz. 1630

Nabożeństwo Różańcowe – Rozważania prowadzą uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Runowie.

• godz. 1700

Msza Święta z okolicznościową homilią - Liturgię Słowa przygotują uczniowie ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Smolajnach.

Przekazanie obrazu Chrystusa Miłosiernego dla Regionu Lubelsko – Rzeszowskiego.

Muzyczną oprawę Mszy Świętej uświetni występ Elżbiety Karmelity-Wojciechowskiej (skrzypce i altówka) i Marcina Mackiewicza (organy). Po Mszy Świętej, w Bazylice, odbędzie się koncert muzyki organowej. Po koncercie zostaną złożone kwiaty w celi więziennej poprzez uczestników III Dni Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

• godz. 1800

Poczęstunek

• godz. 1900

Projekcja filmu „Prorok” w reżyserii Michała Kondrata o bł. Stefanie Wyszyńskim. Komentarz do filmu wygłosi dr Krzysztof Kierski z IPN w Olsztynie.

Sobota 12.10.2024 r.

• godz. 800

Śniadanie.

• godz. 900

Panel dyskusyjny z udziałem: dr. Krzysztofa Kierskiego z IPN w Olsztynie, ks. prof. Andrzeja Kopiczko, dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Olsztynie, ks. Wojciecha Sokołowskiego MIC, Kustosza Sanktuarium Matki Pokoju i Izby Pamięci bł. Kard. Stefana. Temat wiodący: „Kardynał Stefan Wyszyński. Przywódca duchowy i wizjoner.”

Rozwinięcie : Nieugięty przywódca duchowy i wizjoner, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce.
W panelu połączyć internowanie Prymasa Wyszyńskiego z uwięzieniem ks. Wojciecha Adalberta Zinka. Moderator – dr Krzysztof Kierski z IPN w Olsztynie.

• godz. 1000

Przerwa kawowa

• godz. 1030 - 1115

Wystąpienie/prelekcja Stanisława Tołwińskiego, pilota, obecnie właściciela lotniska Kętrzyn-Wilamowo nt. „Lotnisko Kętrzyn-Wilamowo – miejsce, z którego dnia 6.10.1954 r. ks. Prymas Stefan Wyszyński został przewieziony samolotem do trzeciego miejsca internowania – Prudnika Śląskiego (Las).”

• godz. 1300

Obiad

• godz. 1400

Zwiedzanie Stoczka Klasztornego. Po Sanktuarium oprowadzać będzie ks. Kustosz Wojciech Sokołowski MIC.

• godz. 1700

Msza św. dla uczestników III Dni Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego