Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym Miejsce internowania bł. Stefana Wyszyńskiego

Krużganki
19/07/2023 16:00

Okres od 1672 do 1772 roku był złotym wiekiem dla sanktuarium. Z roku na rok rosła liczba pielgrzymów tak, że kościół często okazywała się za ciasny. Dlatego trzeba był pomyśleć o jego rozbudowie.

W 1708 roku kościół rotundę otoczono barokowymi krużgankami. W czterech narożnikach umieszczono kaplice: w północno-zachodniej kaplicę św. Kajetana. Obecnie znajduje się tu nowsza rzeźba pieta. W północno-wschodnim kaplicę Krzyża Świętego, w narożniku południowo-wschodnim kaplicę św. Walentego, zaś w narożniku południowo-zachodnim kaplicę św. Jana Nepomucena. Dziś jest tutaj nowszy krzyż i rzeźba św. Franciszka.

W 1736 roku sławny artysta z Lidzbarka Warmińskiego Maciej Meyer na sklepieniach krużganków namalował sceny ze Starego Testamentu, według rozważań Piotra z Alkantary, zaś w 1742 roku z inicjatywy biskupa Adama Stanisława Grabowskiego znany i ceniony rzeźbiarz Krzysztof Perwanger z Tyrolu wykonał 14 stacji drogi krzyżowej. Stiukowe płaskorzeźby ozdobiły przykościelne krużganki. Tyrolski rzeźbiarz ozdobił również kościół dwiema figurami z drzewa św.Franciszka z Asyżu i św.Piotra z Alkantary.

 

 

 

Opracowanie:
Ks. Wojciech Sokołowski MIC - Kustosz Sanktuarium

 

 

AKTUALNOŚCI / NEWS / NACHRICHTEN

Slider

Drodzy Pielgrzymi zapraszamy Was do fotorelacji z życia Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Znajdziecie tutaj relacje z najważniejszych wydarzeń.

 

czytaj

Zapraszamy na prezentację stoczkowskich organów. Koncerty muzyki organowej odbywają się w każdą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11:30. Na organach gra Marcin Mackiewicz

Zapraszamy 
na prezentację 
stoczkowskich organów
Koncerty muzyki organowej
odbywają się w każdą niedzielę
po Mszy Świętej o godz. 11:30
Na organach gra Marcin Mackiewicz

czytaj

Czcigodny Sługa Boży kardynała Stefan Wyszyński(1901 – 1981) urodził się w Zuzeli, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Z domu rodzinnego wyniósł głęboką wiarę w Boga i gorącą miłość do Matki Najświętszej.

czytaj

Ukoronowanie maryjnego obrazu to potwierdzenie kultu, którym jest otaczany przez wiernych. Wyraża cześć, miłość i wdzięczność wobec Boga za Jego decyzję o powstaniu sanktuarium i Maryi za Jej macierzyńska troskę nad przybywającymi do niej pielgrzymami.


czytaj

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym położone w Archidiecezji Warmińskiej, początkami swymi sięga średniowiecza, prawdopodobnie czasów założenia wsi Stoczek przez bpa warmińskiego Hermana z Pragi w 1349 roku.

czytaj