W pomieszczeniach pod celą więzienną na parterze klasztoru znajduje się muzeum poświęcone Prymasowi Tysiąclecia, latom jego dzieciństwa, nauki i posługi duszpasterskiej w powojennych czasach. Jest ono dziękczynieniem za wielkiego Polaka. W muzeum zobaczyć można zachowane zdjęcia klasztoru sprzed lat. Pod nimi ustawiono gabloty, w których umieszczono rękopisy dzieł napisanych podczas więzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym, „Zapiski Więzienne”, „Rozważania Drogi Krzyżowej” oraz „List od moich Kapłanów”, będący swoistym testamentem Prymasa. W pomieszczeniach muzealnych znajdują się również oryginały korespondencji Prymasa z ojcem oraz listy do współwięźniów i opiekunów klasztoru Księży Marianów z okresu ponownego odzyskania przez Prymasa utraconej wolności.
Nowoczesna forma muzeum ma na celu przybliżenie młodemu pokoleniu postaci człowieka, który jak podkreślał św. Jan Paweł II zdarza się raz na tysiąc lat.
Na fotościankach umieszczono kalendarium życia kardynała Stefana Wyszyńskiego w którym wyszczególniono przełomowe dla niego chwile. Całość ekspozycji dopełniają fotografie z dzieciństwa, posługi duszpasterskiej, więzienia, oraz z okresu po odzyskaniu wolności.
Udokumentowano również spotkania Prymasa z Papieżem Piusem XII, Janem XXIII, Pawłem VI i Janem Pawłem II, z którym żył w bliskiej więzi i który w dniu inauguracji swego pontyfikatu mówił: „Czcigodny i umiłowany księże Prymasie. Pozwól, że powiem po prostu co myślę. Nie byłoby na stolicy piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów kościoła w ojczyźnie naszej, które jest związane z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem.
Opracowanie:
Ks. Wojciech Sokołowski MIC - Kustosz Sanktuarium