Kochani Dobrodzieje, Przyjaciele,
Czciciele Matki Bożej Królowej Pokoju
i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego
Pozdrawiam bardzo serdecznie z Sanktuarium Matki Bożej Pokoju i drugiego miejsca uwięzienia bł. Stefana Wyszyńskiego. Wysyłam kolejny list do dobrodziejów i przyjaciół sanktuarium.
Dziękuję z całego serca wszystkim ofiarodawcom i dobrodziejom za pamięci modlitwę i wsparcie materialne na funkcjonowanie sanktuarium i renowację zabytków. Zapewniam również o naszej pamięci i modlitwie przed wizerunkiem Matki Bożej Pokoju.
W każdą środę i sobotę odprawiamy Mszę Świętą w intencji przyjaciół i dobrodziejów sanktuarium, o pokój na świecie, zakończenie wojen oraz w intencjach zbiorowych poleconych przez ofiarodawców. Jest to wyraz naszej pamięci i wdzięczności wobec wszystkich, którzy nas wspierają duchowo i materialnie.
Podczas sezonu pielgrzymkowego do sanktuarium przybywali pielgrzymi w grupach zorganizowanych i indywidualnie, aby spotkać się z Matką Bożą Pokoju i nawiedzić miejsce uwięzienia bł. Stefana Wyszyńskiego. W sanktuarium odbywały się również dni skupienia, rekolekcje i spotkania formacyjne dla różnych grup kościelnych: dzieci I-Komunijnych, młodzieży, pielgrzymki rowerowe oraz osób niepełnosprawnych i seniorów.
W dniach od 3 do 5 kwietnia w sanktuarium odbyły się rekolekcje kapłańskie dla księży diecezjalnych z Archidiecezji Warmińskiej, które prowadził ks. dr Jerzy Jastrzębski, kaznodzieja, publicysta i wykładowca w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W rekolekcjach uczestniczyło 23 kapłanów.
Dnia 6 kwietnia odbyło się szóste spotkanie formacyjne dla przewodników grup turystycznych i pielgrzymkowych z Warmii i Mazur. W spotkaniu uczestniczyło około 70 osób.
W dniach od 1 do 9 maja została odprawiona Nowenna Eucharystyczna o Pokój. Podczas Mszy Świętej odprawianej o godz.1900 polecaliśmy Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej Pokoju nadesłane intencje na nowennę.
W dniu 19 czerwca przeżywaliśmy 41. rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej Pokoju oraz 11. rocznicę poświęcenia nowej szaty wotywnej. Koronacji Obrazu Matki Bożej dokonał św. Jan Paweł II podczas II Pielgrzymki do naszej Ojczyzny w dniu 19 czerwca 1983 roku.
Dnia 22 czerwca odbył się archidiecezjalne spotkanie Wspólnot Żywego Różańca, Nieustającego Różańca i Rycerzy Niepokalanej, w którym uczestniczyło około 100 osób. Organizatorem pielgrzymki był ks. Leszek Wojcinowicz – Diecezjalny Duszpasterz Kół Żywego Różańca i Wspólnot Nieustającego Różańca.
W czasie wakacji w dniach od 20 do 26 lipca odbyły się rekolekcje Wspólnoty Ruchu Szensztackiego, w których uczestniczyło 16 osób. Były to już VI Rekolekcje na Szlaku Ojca Kentenicha pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei u Królowej Pokoju”.
Dnia 25 sierpnia odbyły się Główne Uroczystości Odpustowe ku czci Matki Bożej Królowej Pokoju. Podczas tegorocznych uroczystości dziękowaliśmy 41. lat Koronacji Obrazu Matki Bożej. Uroczystej Sumie Odpustowej o godz. 1100 przewodniczył Arcybiskup Józef Górzyński, Metropolita Warmiński.
W homilii Arcybiskup wskazał na dar pokoju, który my, jako chrześcijanie, powinniśmy nieść światu: „Świat nie musi być pogrążony w wojnie, świat może cieszyć się darem pokoju, ale dar trzeba przyjąć. Dar, żeby zaowocował, trzeba stworzyć sprzyjające okoliczności, a to my jesteśmy tymi okolicznościami, to my jesteśmy tym środowiskiem, gdzie Bóg chce zamieszkać tu na ziemi w nas, my jesteśmy Jego świątynią. Życie Matki Najświętszej i każde Jej objawienie o tym przypomina, tak jak każdy obraz jest wskazywaniem na Niego. Świat ma odpowiedz, musi tylko w nią uwierzyć. Kiedy dziś przychodzimy, aby modlić się o dar pokoju, musimy w sobie odrodzić tę świadomość, przypomnieć to, co całym swoim życiem pokazuje nam Matka Najświętsza, w tym sensie jest to jej sanktuarium.
Moi drodzy, my mamy powinność, mamy obowiązek wobec tego świata nieść ten dar pokoju, bo jesteśmy uczniami Chrystusa, bo jesteśmy wyznawcami Jego nauki. Musimy to światło objawić i to zrobić przekonująco dla świata, tak jak to czyniły pokolenia chrześcijan, bo tak niesie się zbawienie światu”.
W dniach 11 i 12 października obchodziliśmy III Dni Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego w 71. rocznicę uwięzienia w Stoczku Klasztornym. Spotkanie zostało zorganizowane przez Sanktuarium Matki Bożej Pokoju i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dnia 11 października o godz. 17.00 została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył kustosz sanktuarium. We Mszy Świętej uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Runowie, uczniowie ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Smolajnach, uczestnicy konferencji i zaproszeni goście.
Równolegle z posługą duszpasterską prowadzimy renowację zabytków. W tym roku zostały wykonane następujące prace renowacyjno - konserwatorskie: konserwacja i restauracja zabytkowych obiektów wyposażenia kościoła oraz klasztoru: dwa konfesjonały z XVIII wieku, zegar szafkowy z 1748 roku wysokości 7 metrów, krucyfiks z łuku tęczowego z XVIII wieku, konserwacja prospektu organowego oraz empory chóru muzycznego w kościele (kontynuacja prac).
Renowację zabytkowego obiektu i inne prace możemy prowadzić dzięki dotacji z instytucji państwowych: Rządowego Programu Odbudowy Zabytków „Polski Lad” z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie i od Starosty Powiatu Lidzbark Warmiński. Dziękujemy również za pomoc finansową na ten cel od dobrodziejów i przyjaciół sanktuarium, która jest bardzo ważna i stanowi wkład własny, konieczny do otrzymania dotacji na renowację zabytków.
Do listu i pozdrowień dołączam Stoczkowski Kalendarz Matki Pokoju na 2025 rok, kartką na wypominki za bliskich zmarłych, których będziemy polecali Bożemu Miłosierdziu podczas oktawy Dnia Zadusznego i przez cały miesiąc listopad podczas Mszy Świętych odprawianych w bazylice o godz.1700, kartkę na Nowennę Eucharystyczną o Pokój, która zostanie odprawiona w dniach od 1 do 9 stycznia 2025 roku oraz przekaz bankowy.
Intencje mszalne do odprawienia w sanktuarium można przysyłać drogą pocztową i mailową z zaznaczeniem na przekazie bankowym w tytule wpłaty, że jest to ofiara za Mszę Świętą indywidulaną.
Zapraszamy na nową stronę internetową: www.stoczekklasztorny.pl, która została uruchomiona w ubiegłym roku.
Ponieważ jest to list jesienno-świąteczny dlatego już teraz składam serdeczne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Życzę wszelkiej pomyślności, Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Pokoju i wstawiennictwa bł. Stefana Wyszyńskiego na każdy dzień 2025 roku.
Ks. Wojciech Sokołowski MIC
Kustosz Sanktuarium Matki Pokoju
w Stoczku Klasztornym
Słowo Księdza Kustosza do Dobrodziejów, październik 2024 r. : Pobierz