Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym Miejsce internowania bł. Stefana Wyszyńskiego

Zakrystia
19/07/2023 16:01

„Adiutorium nostrum in Nomine Domini”-Wspomożenie nasze w imieniu Pana. Te słowa rozpoczynające każdą godzinę kanoniczną wypisane są na kartuszu manierystycznego obramowania drzwi prowadzących do zakrystii. Pomieszczenie to było niegdyś kaplicą zakonną stoczkowskich bernardynów, z małą zakrystią obok.

We wnętrzu zwraca uwagę barokowa polichromia sklepienia z herbem biskupa Teodora Potockiego i datą 28 września 1717 roku. Zakrystia była odnowiona w 1913 roku przez Ferdynanda Buscha.

W zakrystii widzimy piękny cynowy lawaterz z herbami i inicjałami D.H., złożony z ażurowego obramienia płaskorzeźbionego w drewnie, wnęki i kociołek na wodę. U góry herb franciszkański: ręka Chrystusa skrzyżowana z ręką Franciszka, krzyż i napis z Księgi Psalmów: „Umyję miedzy niewinnymi ręce moje”. Kociołek umieszczony jest w półkolistej absydzie zwieńczonej konchą muszli i dwoma główkami aniołów.

Małym śladem duchowości franciszkańskiej w Stoczku są cztery reliefy we fragmentach okien, przestawiające Chrystusa, Maryję i serce w płomieniach.

W zakrystii znajdują się cztery szafy na paramenty liturgiczne, dwie szafy barokowe z XVIII wieku i dwie szafy z czasów współczesnych, barokowe monstrancje, dwa relikwiarze, barokowe aspersorium, neorokokowa kadzielnica z łódką, dwa potrójne świeczniki z mosiądzu, krzyż i ornaty.

Na ścianach zakrystii możemy zauważyć trzy barokowe tablice z napisami i oprawny pergamin dotyczący odpustów z 1891 roku.

Pierwsza tablica barokowa o wymiarach około 80 cm x 50 cm nad drzwiami ma złocony napis na niebieskim tle, który w tłumaczeniu brzmi: „Gdy Kapłan odprawia Mszę Święta, Boga uwielbia, Aniołów rozwesela, buduje Kościół, wspiera żywych, zmarłym wyprasza odpoczynek, a sam staje się uczestnikiem wszelkich dóbr”.

Druga tablica w kształcie elipsy, owalna posiada napis: „Zobaczcie godność waszą Bracia Kapłani i bądźcie świętymi, ponieważ Najświętszy jest Ten, którego przyjmujecie”.

Trzecia tablica w kształcie elipsy, owalna posiada napis, który brzmi: „Wzniosła tajemnica i wielka godność kapłaństwa, bo kapłanom dane jest to, czego Aniołowie nie dostępują”.

Wymieniony wyżej pergamin z podpisem kardynała Mieczysława Ledóchowskiego zawiera decyzję papieża Leona XIII z dnia 18 grudnia 1891 roku, regulującą odpusty zupełne w Stoczku, które można było uzyskać w święta: Niepokalanego Poczęcia NMP, Jej Narodzenia, Zwiastowania, Oczyszczenia i Wniebowzięcia oraz na św. Annę, świętych Piotra i Pawła, św. Wawrzyńca i św. Antoniego z Padwy.

Opracowanie:
Ks. Wojciech Sokołowski MIC - Kustosz Sanktuarium

AKTUALNOŚCI / NEWS / NACHRICHTEN

Slider

Drodzy Pielgrzymi zapraszamy Was do fotorelacji z życia Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Znajdziecie tutaj relacje z najważniejszych wydarzeń.

 

czytaj

Zapraszamy na prezentację stoczkowskich organów. Koncerty muzyki organowej odbywają się w każdą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11:30. Na organach gra Marcin Mackiewicz

Zapraszamy 
na prezentację 
stoczkowskich organów
Koncerty muzyki organowej
odbywają się w każdą niedzielę
po Mszy Świętej o godz. 11:30
Na organach gra Marcin Mackiewicz

czytaj

Czcigodny Sługa Boży kardynała Stefan Wyszyński(1901 – 1981) urodził się w Zuzeli, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Z domu rodzinnego wyniósł głęboką wiarę w Boga i gorącą miłość do Matki Najświętszej.

czytaj

Ukoronowanie maryjnego obrazu to potwierdzenie kultu, którym jest otaczany przez wiernych. Wyraża cześć, miłość i wdzięczność wobec Boga za Jego decyzję o powstaniu sanktuarium i Maryi za Jej macierzyńska troskę nad przybywającymi do niej pielgrzymami.


czytaj

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym położone w Archidiecezji Warmińskiej, początkami swymi sięga średniowiecza, prawdopodobnie czasów założenia wsi Stoczek przez bpa warmińskiego Hermana z Pragi w 1349 roku.

czytaj