Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym Miejsce internowania bł. Stefana Wyszyńskiego

Kalwaria księdza Prymasa
17/07/2023 20:06

Więźniowie Stoczka mogli się poruszać w wydzielonej części pomieszczeń pierwszego piętra klasztoru oraz po ogrodzie. Zabytkowy ogród był zdewastowany. Starodrzew przylegający bezpośrednio do klasztornego muru został wycięty, a pozostałe drzewa opleciono drutem kolczastym. Do oczek wodnych wrzucone były połamane ramy obrazów, zniszczone naczynia liturgiczne, fragmenty relikwiarzy razem z gruzem i śmieciami. Nie mogąc znieść tego widoku Prymas – ku widocznemu zawstydzeniu dozorców więziennych – postanowił uporządkować teren. Wraz z księdzem Skorodeckim przez kilka tygodni grabili i palili zwiędłe liście, chcąc pozbyć się bytującego w nich robactwa i myszy. Wzdłuż murów ustawili czternaście kamieni, które służyły jako stacje Drogi krzyżowej. Golgotę oznaczyli krzyżem z dwóch kijów przewiązanych drutem kolczastym. Podczas tych prac Prymas znalazł list z 1938 roku, wysłany z Watykanu do biskupa Linzu. Przypomniał sobie wówczas, że przed II wojną światową, po aneksji Austrii przez hitlerowskie Niemcy, właśnie na Warmii przetrzymywano aresztowanych biskupów i kapłanów austriackich. Historia zatoczyła więc koło.

W „Zapiskach więziennych”  w dniu 19 kwietnia 1954 roku ksiądz Prymas zanotował:: „W końcu alei grabowej, w grupie lip, w większości podpiłowanych i odrutowanych, wznieśliśmy krzyż, złożony z dwóch kijów, przewiązanych drutem kolczastym. Powstałą w ten sposób „kalwaria”, jako cel naszych wędrówek, ogrodzona kamieniami i cegłami”.

Miejsce to łatwo zostało odkryte w 1983 roku, gdy wydrukowano „Zapiski więzienne:”. Nie wiadomo, co stało się z tym krzyżem, który postawił ks.Prymas, prawdopodobnie został zniszczony po wywiezieniu księdza Prymasa ze Stoczka Klasztornego w dniu 6 października 1954 roku. Krzyż ponownie został postawiony w tym miejscu w 1983 roku. Krzyż poświęcono i odtąd rósł przy nim kopiec kamieni. W 100-leci urodzin księdza Prymasa w 2001 roku pod krzyżem złożono kamienie z Ziemi Świętej. Pielgrzymi zapalają pod krzyżem lampki i odbywają się procesje na „kalwarię” z okazji obchodów Dni Pamięci Prymasa na początku października każdego roku. Na zakończenie obchodów 60-tej rocznicy uwięzienia księdza Prymasa w stoczkowskim klasztorze w 2014 roku został postawiony i poświęcony nowy krzyż, ponieważ dotychczasowy krzyż uległ zniszczeniu.

Kalwaria Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ogrodzie klasztornym
(krzyż postawiony w 1983 r. wg. „Zapisków więziennych”)

Opracowanie:
Ks. Wojciech Sokołowski MIC - Kustosz Sanktuarium

AKTUALNOŚCI / NEWS / NACHRICHTEN

Slider

Drodzy Pielgrzymi zapraszamy Was do fotorelacji z życia Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Znajdziecie tutaj relacje z najważniejszych wydarzeń.

 

czytaj

Zapraszamy na prezentację stoczkowskich organów. Koncerty muzyki organowej odbywają się w każdą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11:30. Na organach gra Marcin Mackiewicz

Zapraszamy 
na prezentację 
stoczkowskich organów
Koncerty muzyki organowej
odbywają się w każdą niedzielę
po Mszy Świętej o godz. 11:30
Na organach gra Marcin Mackiewicz

czytaj

Czcigodny Sługa Boży kardynała Stefan Wyszyński(1901 – 1981) urodził się w Zuzeli, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Z domu rodzinnego wyniósł głęboką wiarę w Boga i gorącą miłość do Matki Najświętszej.

czytaj

Ukoronowanie maryjnego obrazu to potwierdzenie kultu, którym jest otaczany przez wiernych. Wyraża cześć, miłość i wdzięczność wobec Boga za Jego decyzję o powstaniu sanktuarium i Maryi za Jej macierzyńska troskę nad przybywającymi do niej pielgrzymami.


czytaj

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym położone w Archidiecezji Warmińskiej, początkami swymi sięga średniowiecza, prawdopodobnie czasów założenia wsi Stoczek przez bpa warmińskiego Hermana z Pragi w 1349 roku.

czytaj