Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym Miejsce internowania bł. Stefana Wyszyńskiego

Gdy będę w więzieniu. . .
17/07/2023 18:19

Kilka tygodni przed uwięzieniem Prymas Tysiąclecia, przeczuwając zamiary władzy oraz mając świadomość, że jedną z metod, jakimi posługują się komuniści w walce z Kościołem i Narodem jest kłamstwo, powiedział: „Gdy będę w więzieniu, a powiedzą wam, że Prymas zdradził Sprawę Bożą – nie wierzcie. Nigdy nie zdradziłem i nie zdradzę sprawy Kościoła, choćbym miał za to zapłacić życiem i własną krwią. Gdyby mówili, że Prymas stchórzył – nie wierzcie! Nigdy nie byłem tchórzem. Wolałbym zginąć, niż stchórzyć. Gdyby mówili, że Prymas ma nieczyste ręce – nie wierzcie! Nigdy nie sięgałem po nic dla siebie. Gdy będą mówili, że Prymas działa przeciwko Narodowi i własnej Ojczyźnie – nie wierzcie! Kocham Ojczyznę więcej od własnego serca i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”

Władze komunistyczne postanowiły aresztować Prymasa, mając nadzieję, że w ten sposób rozbiją jedność polskiego Kościoła. Zamiar zrealizowano w nocy 25 września 1953 roku. Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa wtargnęli do mieszkania Prymasa przy ul. Miodowej w Warszawie i zabrali go, wywożąc do Rywałdu Królewskiego koło Grudziądza, gdzie przebywał ponad dwa tygodnie.

Już 12 października samochód bezpieki z Prymasem w środku odjechał z Rywałdu w nieznane miejsce. Dopiero po kilku dniach internowany przywódca Kościoła w Polsce dowiedział się od jednego ze swych „opiekunów”, że znajduje się na Warmii w Stoczku Klasztornym.

Ksiądz Prymas tak opisał te chwile w „Zapiskach więziennych”: „Zajeżdżamy przed jasno oświetloną bramę; świeci się wiele lamp. Brama jest obita świeżymi deskami. Jakiś niedostrzegalny duch otwiera bramę od środka. Wjeżdżamy w podwórze, które w ciemnościach robi na mnie wrażenie więzienia. Pomyślałem, że przywieziono mnie do więzienia. Wóz zatrzymał się przed szeroko otwartymi drzwiami, wiodącymi na widny korytarz […]. Wprowadzono mnie na pierwsze piętro, na szeroki korytarz, oświetlony na biało; wszędzie znać świeżą farbę […]. Nie dowiedziałem się, jak się nazywa miejscowość do której mnie przywieziono”.

Po jakimś czasie ksiądz Prymas poznał przydzielonych mu współwięźniów: księdza Stanisława Skorodeckiego(skazanego na 10 lat) oraz siostrę zakonną Leonię Graczyk(skazaną na 7 lat). ”Przy świetle dziennym poznałem dokładniej swoich towarzyszy doli. Oboje wyniszczeni w życiu więziennym, ksiądz przesadnie szczupły, siostra skóra i kości” – zapisał Prymas w „Zapiskach więziennych”. W troje rozpoczęli więzienne życie.

Opracowanie:
Ks. Wojciech Sokołowski MIC - Kustosz Sanktuarium

AKTUALNOŚCI / NEWS / NACHRICHTEN

Slider

Drodzy Pielgrzymi zapraszamy Was do fotorelacji z życia Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Znajdziecie tutaj relacje z najważniejszych wydarzeń.

 

czytaj

Zapraszamy na prezentację stoczkowskich organów. Koncerty muzyki organowej odbywają się w każdą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11:30. Na organach gra Marcin Mackiewicz

Zapraszamy 
na prezentację 
stoczkowskich organów
Koncerty muzyki organowej
odbywają się w każdą niedzielę
po Mszy Świętej o godz. 11:30
Na organach gra Marcin Mackiewicz

czytaj

Czcigodny Sługa Boży kardynała Stefan Wyszyński(1901 – 1981) urodził się w Zuzeli, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Z domu rodzinnego wyniósł głęboką wiarę w Boga i gorącą miłość do Matki Najświętszej.

czytaj

Ukoronowanie maryjnego obrazu to potwierdzenie kultu, którym jest otaczany przez wiernych. Wyraża cześć, miłość i wdzięczność wobec Boga za Jego decyzję o powstaniu sanktuarium i Maryi za Jej macierzyńska troskę nad przybywającymi do niej pielgrzymami.


czytaj

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym położone w Archidiecezji Warmińskiej, początkami swymi sięga średniowiecza, prawdopodobnie czasów założenia wsi Stoczek przez bpa warmińskiego Hermana z Pragi w 1349 roku.

czytaj