W pomieszczeniach pod celą więzienną na parterze klasztoru znajduje się muzeum poświęcone Prymasowi Tysiąclecia. Jest ono dziękczynieniem za wielkiego Polaka. W muzeum zobaczyć można zachowane zdjęcia klasztoru sprzed lat.
Pod nimi ustawiono gabloty, w których umieszczono rękopisy dzieł napisanych podczas więzienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym, „Zapiski Więzienne”, „Rozważania Drogi Krzyżowej” oraz „List do moich Kapłanów”, będący swoistym testamentem Prymasa. W pomieszczeniach muzealnych znajdują się również oryginały korespondencji Prymasa z ojcem oraz listy do współwięźniów i opiekunów klasztoru Księży Marianów z okresu ponownego odzyskania przez Prymasa utraconej wolności.
Nowoczesna forma muzeum ma na celu przybliżenie młodemu pokoleniu postaci człowieka, który - jak podkreślał św. Jan Paweł II - zdarza się raz na tysiąc lat. Na fotościankach umieszczono kalendarium życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w którym wyszczególniono przełomowe dla niego chwile. Całość ekspozycji dopełniają fotografie z dzieciństwa, posługi duszpasterskiej, więzienia, oraz z okresu po odzyskaniu wolności.
Udokumentowano również spotkania Prymasa z Papieżami: Sługą Bożym Piusem XII, św. Janem XXIII, bł. Pawłem VI i św. Janem Pawłem II, z którym żył w bliskiej więzi i który w dniu inauguracji swego pontyfikatu mówił: „Czcigodny i umiłowany księże Prymasie. Pozwól, że powiem po prostu co myślę. Nie byłoby na stolicy piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów kościoła w ojczyźnie naszej, które jest związane z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem”.
Opracowanie:
Ks. Wojciech Sokołowski MIC - Kustosz Sanktuarium