Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym Miejsce internowania bł. Stefana Wyszyńskiego

Cela więzienna Kardynała Stefana Wyszyńskiego
17/07/2023 20:37

W skrzydle północno-wschodnim klasztoru, na I piętrze znajduje się cela więzienna, w której przetrzymywany był Kardynał Stefan Wyszyński w miesiącach internowania od 12 października 1953 roku do 6 października 1954 roku. Są to dwa pomieszczenia o surowym wystroju architektonicznym z podłogą z szerokich desek oraz oknach umieszczonych w głębokich prostokątnych wnękach.

W pokojach częściowo odtworzono wyposażenie z czasów pobytu Prymasa: biurko, krzesło, stół z ołtarzykiem, klęcznik, łóżko. Część z tych przedmiotów to oryginalne wyposażenie ówczesnej celi Prymasa. Na ścianie pracowni obok orzechowego biurka, przy którym pracował Kardynał Wyszyński, widoczny jest tekst porządku dziennego, który regulował tryb życia w Stoczku oraz treść Aktu Osobistego Oddania się Matce Najświętszej, którego Prymas dokonał 8 grudnia 1953 roku.

Pracownia łączy się z sypialnią. W sypialni Prymasa zachowało się stare drewniane łóżko, pokryte ciemną kapą, nocna szafka, żelazna umywalka z miednicą oraz dzban na wodę. Nad łóżkiem wisi obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W rogu przy piecu kaflowym stare krzesło, na którym siadywał uwięziony Prymas.

Zarówno w sypialni, jak i w pracowni, umieszczono również tablice zawierające cytaty z „Zapisków więziennych” Prymasa, ukazujące Jego bezgraniczne zawierzenie Matce Bożej i cenę, jaką trzeba czasem zapłacić za wierność Chrystusowi.

 

Opracowanie:
Ks. Wojciech Sokołowski MIC - Kustosz Sanktuarium

Slider

Zapraszamy na prezentację stoczkowskich organów. Koncerty muzyki organowej odbywają się w każdą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11:30. Na organach gra Marcin Mackiewicz

Zapraszamy 
na prezentację 
stoczkowskich organów
Koncerty muzyki organowej
odbywają się w każdą niedzielę
po Mszy Świętej o godz. 11:30
Na organach gra Marcin Mackiewicz

czytaj

Czcigodny Sługa Boży kardynała Stefan Wyszyński(1901 – 1981) urodził się w Zuzeli, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Z domu rodzinnego wyniósł głęboką wiarę w Boga i gorącą miłość do Matki Najświętszej.

czytaj

Ukoronowanie maryjnego obrazu to potwierdzenie kultu, którym jest otaczany przez wiernych. Wyraża cześć, miłość i wdzięczność wobec Boga za Jego decyzję o powstaniu sanktuarium i Maryi za Jej macierzyńska troskę nad przybywającymi do niej pielgrzymami.


czytaj

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym położone w Archidiecezji Warmińskiej, początkami swymi sięga średniowiecza, prawdopodobnie czasów założenia wsi Stoczek przez bpa warmińskiego Hermana z Pragi w 1349 roku.

czytaj