Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym Miejsce internowania bł. Stefana Wyszyńskiego

Stoczek Klasztorny, Wielkanoc 2025 r.

Kochani Dobrodzieje,
Przyjaciele i Czciciele Matki Bożej Pokoju

Pozdrawiam bardzo serdecznie ze Stoczka Klasztornego i wysyłam kolejny list z okazji Świąt Wielkanocnych do Dobrodziejów, Przyjaciół, Czcicieli Matki Bożej Pokoju i bł. Stefana Wyszyńskiego.

Dziękuję wszystkim za życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz za nadesłane intencje na Wypominki i Nowennę Eucharystyczną o Pokój.

Za zmarłych poleconych w Wypominkach modliliśmy się podczas Mszy Świętych odprawianych przez cały listopad 2024 roku o godz.17.00. Intencje nadesłane na Nowennę Eucharystyczną o Pokój zostały włączone do Mszy Świętych odprawianych w dniach od 1 do 9 stycznia 2025 roku o godz.17.00. 

Dziękuję również za nadesłane intencje indywidulane do odprawienia oraz za przekazane ofiary na konto Zgromadzenia Księży Marianów w Stoczku Klasztornym, które zostały przeznaczone na utrzymanie sanktuarium i dzieła duszpasterskie.

W 2024 roku w sanktuarium zostały wykonane następujące prace renowacyjno - konserwatorskie: konserwacja i restauracja zabytkowych obiektów wyposażenia kościoła oraz klasztoru: dwa konfesjonały z XVIII wieku, zegar szafkowy z 1748 roku wysokości 7 metrów – etap I, krucyfiks z łuku tęczowego z XVIII wieku, konserwacja prospektu organowego oraz empory chóru muzycznego w kościele (rzeźba króla Dawida z prospektu organowego oraz 6 sztuk długich listew ornamentalnych ze słupów empory organowej).

Pod koniec 2024 r. i na początku 2025 r. zostały złożone wnioski o otrzymanie dotacji na wykonanie następujących prac: konserwacja i restauracja zabytkowych obiektów wyposażenia kościoła oraz klasztoru: 10 rzeźb pochodzących z nieistniejących historycznych ołtarzy z XVII-XVIII w., drzwi wejściowe z kruchty do kościoła z XVII wieku, konserwacja polichromii słupów podtrzymujących emporę chóru muzycznego w kościele i konserwacja barokowego zegara szafkowego w klasztorze – płaskorzeźbionej powierzchni szafy zegara (naprawy stolarskie wraz z rekonstrukcją brakujących elementów profilowanych oraz ścian).

Renowację zabytkowego obiektu i inne prace możemy prowadzić dzięki dotacji z instytucji państwowych i pomocy finansowej od dobrodziejów i parafian.

W każdą środę i sobotę odprawiamy Mszę Świętą w intencji wszystkich przyjaciół sanktuarium, o pokój na świecie i zakończenie wojen, w intencji uchodźców wojennych i poległych na wojnach oraz w intencjach zbiorowych poleconych przez pielgrzymów i ofiarodawców. Jest to wyraz naszej pamięci i wdzięczności wobec wszystkich, którzy nas wspierają duchowo i materialnie.

Grupy pielgrzymkowe i indywidualni pielgrzymi zgłaszają już przyjazd do sanktuarium i mamy nadzieję, że odbędą się zaplanowane wcześniej uroczystości i wydarzenia.

Po Świętach Wielkanocnych w dniach od 23 do 25 kwietnia odbędą się rekolekcje dla kapłanów diecezjalnych, które będzie prowadził o. Andrzej Bielat, dominikanin z Warszawy, kaznodzieja, teolog literatury i wieloletni misjonarz na Wschodzie.

Dnia 26 kwietnia odbędzie się VII spotkanie dla przewodników Warmii i Mazur na które przybędzie około 70 osób.

Od 1 do 9 maja zostanie odprawiona Nowenna Eucharystyczna o Pokój. Podczas Mszy Świętych odprawianych o godz.19.00 będziemy polecać Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej Pokoju nadesłane intencje, które można przysłać na załączonych drukach.

W dniu 28 maja przypada 44. rocznica śmierci bł.  Stefana Wyszyńskiego  więźnia stoczkowskiego klasztoru. Jest to również dzień liturgicznego wspomnienia błogosławionego.

W dniu 19 czerwca przypada 42. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Pokoju i 12. rocznica poświęcenia nowej szaty wotywnej, po kradzieży w 2012 roku.

W ostatnią niedzielę sierpnia obchodzimy w sanktuarium główne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Pokoju, które będziemy przeżywali w duchu dziękczynienia za dar koronacji Jej Wizerunku.

Dnia 12 października odbędą się obchody 72. rocznicy uwięzienia bł. Stefana Wyszyńskiego i 4. rocznica wprowadzenia relikwii do sanktuarium.

Z okazji zbliżających się Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego składam serdeczne życzenia w imieniu własnym, współbraci i pracowników sanktuarium.

Niech Zmartwychwstały Pan, który przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie otworzył nam drogę do nieba, umacnia naszą wiarę, nadzieję, miłość i obdarza potrzebnymi łaskami w codziennym życiu.

Do listu dołączam w darze książkę pt.: „Pielgrzymi do Nieba Rady świętych i błogosławionych na każdy dzień”,  którą przygotował ks. Janusz Kumala MIC, marianin, posługujący w sanktuarium, folder Rok Jubileuszowy, kartkę na nowennę majową oraz przekaz bankowy.

Zachęcam do pielgrzymowania w Roku Jubileuszowym do naszej świątyni, która jest kościołem jubileuszowym, gdzie można uzyskać codziennie łaskę odpustu zupełnego, albo innego najbliższego kościoła stacyjnego, gdzie możemy uzyskać również taką laskę. W związku z obchodami Roku Świętego został przygotowany specjalny folder, który nam pomoże lepiej przeżyć ten czas i skorzystać z łask Roku Jubileuszowego.

Intencje mszalne do odprawienia w sanktuarium można przysyłać drogą pocztową i mailową z zaznaczeniem, że jest to intencja indywidulana do odprawienia.

Zapraszamy na stronę internetową sanktuarium: www.stoczekklasztorny.pl, gdzie umieszczane są informacje związane z funkcjonowaniem sanktuarium.

Zapewniam wszystkich o mojej pamięci i modlitwie przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej.

Pobierz List: LINK

KONTAKT:
Sanktuarium Matki Bożej Pokoju
Księża Marianie; Stoczek Klasztorny 30
11-106 Kiwity,  tel.+48 89 766 09 11
e-mail:marianie@stoczek.pl

www.stoczekklasztorny.pl

PKO BP SA O/Lidzbark Warmiński
78 1020 3570 0000 2102 0007 7552

AKTUALNOŚCI / NEWS / NACHRICHTEN

              

Dojazd do Stoczka Klasztornego

Trasa Lidzbark Warmiński - Stoczek Kl. 

Trasa Święta Lipka - Stoczek Kl.

W 2017 roku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie został złożony wniosek z prośbą o nadanie Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym statusu Pomnika Historii.

Do uznania za Pomnik Historii zgłoszony został kościół wraz z krużgankami oraz klasztor. Granice zgłaszanego obszaru wyznaczają linie murów krużganków i klasztoru.

Zgodnie z Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2022 roku Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym zostało uznane za Pomnik Historii. „Miejsce to zostało docenione ze względu na wartości historyczne, artystyczne i naukowe oraz walory krajobrazowo-przestrzenne, założenia klasztornego, cennego zabytku architektury i sztuki barokowej, zachowanego w otwartym krajobrazie wiejskim, a wczasach najnowszych – miejsca internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obszar Pomnika Historii Stoczek Klasztorny – Sanktuarium Matki Pokoju obejmuje kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z otaczającymi go krużgankami i klasztorem”. Jest to szósty Pomnik Historii w województwie warmińsko-mazurskim.

 

 

 

 

 

 

 

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Zobacz dokument: Link

Slider

CZYM JEST JUBILEUSZ: to nazwa roku szczególnego. Został on zaproponowany jako okazja do przywrócenia prawidłowej relacji z Bogiem, między ludźmi i z całym stworzeniem; obejmował przebłaganie za grzechy, powrót do swej własności i odpoczynek całej ziemi.

czytaj

Drodzy Pielgrzymi zapraszamy Was do fotorelacji z życia Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. Znajdziecie tutaj relacje z najważniejszych wydarzeń.

 

czytaj

Zapraszamy na prezentację stoczkowskich organów. Koncerty muzyki organowej odbywają się w każdą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11:30. Na organach gra Marcin Mackiewicz

Zapraszamy 
na prezentację 
stoczkowskich organów
Koncerty muzyki organowej
odbywają się w każdą niedzielę
po Mszy Świętej o godz. 11:30
Na organach gra Marcin Mackiewicz

czytaj

Czcigodny Sługa Boży kardynała Stefan Wyszyński(1901 – 1981) urodził się w Zuzeli, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Z domu rodzinnego wyniósł głęboką wiarę w Boga i gorącą miłość do Matki Najświętszej.

czytaj

Ukoronowanie maryjnego obrazu to potwierdzenie kultu, którym jest otaczany przez wiernych. Wyraża cześć, miłość i wdzięczność wobec Boga za Jego decyzję o powstaniu sanktuarium i Maryi za Jej macierzyńska troskę nad przybywającymi do niej pielgrzymami.


czytaj

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym położone w Archidiecezji Warmińskiej, początkami swymi sięga średniowiecza, prawdopodobnie czasów założenia wsi Stoczek przez bpa warmińskiego Hermana z Pragi w 1349 roku.

czytaj