Sakrament Małżeństwa
18/09/2023 18:28

"Na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!" (Mk 10,6-9)

Narzeczeni zgłaszają się w parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego osobiście trzy miesiące przed zawarciem małżeństwa.

W kancelarii parafialnej przedstawiają osobiście następujące dokumenty:

1. Metryki chrztu do ślubu kościelnego (ważność wydania: 3 miesiące przed datą ślubu)

2. Dowody osobiste

3. Zaświadczenie o katechizacji przedmałżeńskiej

4. Zaświadczenie o Bierzmowania

5. Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego w 3 egzemplarzach .

6. Zaświadczenia o wygłoszonych zapowiedziach

7. Dane świadków: Imię i Nazwisko, dokładny adres zamieszkania, wiek.

8. Osoby z poza parafii – powinny przynieść licencję na zawarcie Sakramentu Małżeństwa.

Wyjaśnienie dotyczące Licencji-(wszystkie sprawy formalne związane z tym sakramentem narzeczeni załatwiają w swoim parafialnym Kościele. Na podstawie złożonych dokumentów ks. Proboszcz danej parafii wystawia licencję na zawarcie Sakramentu Małżeństwa w innej parafii).

Jeśli ks. Proboszcz z parafii narzeczonych nie zechce wystawić licencji – proszę wziąć od niego pisemne pozwolenie na sporządzenie wszystkich spraw związanych z Sakramentem Małżeństwa w parafii, w której Sakrament Małżeństwa będzie zawarty.

9. W przypadku wdowców - metryka śmierci współmałżonka.

Rozmowa duszpasterska przed ślubem w 2 etapach:

- Spisanie protokołu przedślubnego oraz wystawienie zapowiedzi, inne ustalenia szczegółowe (trzy miesiące przed zawarciem małżeństwa)

- Rozmowa duszpasterska 4 – 5 dni przed ślubem (gdy wszystkie dokumenty zostały złożone np. zapowiedzi, zaświadczenia o odbytych naukach przedślubnych, inne brakujące w dniu spisywanie protokołu).

Sakramenty Święte